WWW aplikace pro mobilní telefony

Umíme vyrobit i webové aplikace přizpůsobené k používání v mobilních telefonech a jiných zařízeních. Navrhneme takovou strukturu aplikace, která umožní hladké prohlížení, hledání i editaci dat z displeje (nejen) chytrého telefonu. Připravíme responzivní design, díky němuž bude aplikace stejně funkční v počítačích, na tabletech i v mobilech.

Ukázka mobilní aplikace - titulní strana portáluS příchodem chytrých mobilních telefonů a rychlým šířením mobilního přístupu na Internet stoupá počet uživatelů, kteří na vaše www stránky budou přistupovat z mobilů nebo jiných zařízení. Je pravděpodobné, že pokud jsou stránky nebo webové aplikace připraveny korektně, zobrazí se i na displeji mobilu, nejde ale o žádný komfort. Proto se pro stránky, kde se předpokládá použití z mobilních zařízení, připravují specifické verze nebo alespoň nastavení stylů, které umožní jejich pohodlné prohlížení i na malém displeji.

Společnost SEAL, s.r.o. tuto technologii promítla i do tvorby webových databázových aplikací a nabízí jejich uzpůsobení pro mobilní telefony a další podobná zařízení. Znamená to, že k datům uloženým na serveru lze přistupovat i z mobilu, uživatelé mohou využívat výhod autorizovaného přístupu, vkládat, editovat a vyhledávat data stejně, jako by pracovali na svém počítači. Webové aplikace pro mobilní telefony přitom musí zohledňovat specifika těchto zařízení jednak co do rozsahu datových přenosů (omezené posílání grafiky, ovládání důsledně pomocí textových prvků), jednak s ohledem na velikost displeje telefonu. Z těchto důvodů navrhujeme webová rozhraní pro mobilní telefony výrazně jednodušší, než jsou standardní www stránky. Stránky se řeší obvykle jako jednosloupcové, menu nemohou být víceúrovňová, a tak je potřeba i předefinovat obsah titulní stránky, na které opravdu nemůže být všechno.

Jinou cestou řešení problematiky zobrazování www stránek a aplikací na mobilních telefonech je nasazení tzv. responzivního designu. To znamená, že aplikace automaticky detekuje typ zařízení nebo velikost jeho displeje a podle toho zobrazí shodný obsah v určitém rozložení specifickém pro dané podmínky. Napojení takových designů je možné i na naše databázové webové aplikace.

Příkladem využití technologie webových mobilních aplikací je mobilní verze portálu Ubytování online, která je dostupná na adrese http://m.ubytovani-online.net (při detekci mobilního zřízení na běžné adrese dojde k automatickému přesměrování). Aplikace umožňuje hledat hotely a další ubytovací zařízení, zobrazuje jejich fotogalerie (včetně ovládání formou "swipování"), ale umožňuje i plnohodnotné vyplnění rezervačního formuláře. Aplikace je k dispozici nejen ve webové formě, ale lze jí stáhnout i do mobilního telefonu s operačním systémem Android.