QR kódy v databázových www aplikacích

QR kódy v databázových www aplikacích

Co jsou QR kódy, jak se vytvářejí? Jak se dají použít ve webových aplikacích? Další z technologií, kterou můžete s naší pomocí využít.

QR kódy, černobíle kostkované čtverce, můžete znát třeba z reklam v metru. Jsou určeny pro použití s chytrými telefony. QR kódy využívají podobný princip jako čárové kódy na zboží, ale v jejich rastru může být zakódováno mnohem více dat (až 2000 znaků). Chytré telefony umějí QR kód sejmout, dekódovat a pak buď uložit  (pokud je v nich třeba vizitka), nebo se připojit na www stránku, jejíž adresa je v kódu uložena.

 

Jak se QR kódy vytvářejí?

Na Internetu je k dispozici několik programů, kterými je možné QR kódy vytvořit. Je možné je vytvářet i online pomocí generátorů volaných přes programové rozhraní (API), jejichž použití je většinou bezplatné (na rozdíl od tzv. bee tagů, které jsou propracovanější, ale vázané na licenci). Princip online generování QR kódů pomocí API na Google.com využíváme i my při tvorbě webových aplikací. To nám umožňuje vytvořit QR kód pro libovolnou www adresu nebo text.

 

Využití QR kódů na www stránkách a ve webových aplikacích

QR kódy jsou primárně určeny pro přenos nebo uložení informací v chytrých mobilních telefonech. Proto mají využití především v tiskových verzích www stránek, kde uchovají webovou adresu původní stránky a umožní na ní rychle přejít. Hodně lidí využívá QR kódy i pro rychlé uložení webové adresy do telefonu přímo z obrazovky - např. na veřejných informačních terminálech. Široké možnosti nabízí i fakt, že do QR kódu lze uložit data v XML formátu, tedy například parametry zboží, vizitky a další data.

 

Příklady využití

V portálu Venkovská tržnice (www.venkovskatrznice.eu) mají stránky s aktualitami, kalendářem akcí a bezplatnou inzercí tiskové verze určené pro vyvěšení ve vitrinách u lokálních správců tržnice. V tiskových verzích jsou vytištěny i QR kódy. Pokud inzerát nebo akce někoho zaujme, nemusí si z vitriny nic opisovat, ale sejmutím QR kódu si do svého telefonu uloží adresu konkrétní stránky.

Chcete mít ve svých www stránkách také QR kódy? Kontaktujte nás! (kontakt získáte sejmutím QR kódu pod textem, nebo zde - co je rychlejší?)

QR kód SEAL, s.r.o. (vizitka)